3 maja 2019

[96] Świeżo po: "Jeden Błąd" Anna Szafrańska


"Wysiądę z tego samochodu i pobiegnę do niej! Zmuszę ją, by mnie wysłuchała! Powiem jej, że nadal ją kocham! Musi mi uwierzyć! Musi mnie wysłuchać!"
Jeden Błąd - Anna Szafrańska

Tytuł: Jeden błąd
Autor: Anna Szafrańska
Wydawnictwo: Novae Res
Gatunek: Literatura obyczajowa, romans


Recenzja:

Czasami jedna decyzja jest w stanie zmienić całe nasze życie, jeden wybór może całkowicie coś przekreślić lub otworzyć przed nami nową drogę wyjścia. Wszystko zależy jak potoczy się los i nasze decyzje. 

Dominika, to młoda kobieta, która skończyła studia magisterskie i wreszcie pragnie zostać nauczycielką języka polskiego. Planowała to od bardzo dawna. Wydaje się, że wiedzie normalne życie - ma narzeczonego Oliwiera, który jest adwokatem w firmie ojca i walczy o to aby zostać jego wspólnikiem, jej matka posiada własną restauracje i spełnia się zawodowo, poza pracą planuje wesele Dominiki. Niestety kobieta jakby nie była pewna swojego wyboru, Oliwier od pewnego czasu stał się zaborczy, wybuchowy i często upokarza ją słownie, do tego nie odpowiada mu to, że Dominika chce pracować - dla niego kobieta powinna zostać w domu, a nie pracować.  

Ostatecznie Domi stawia na swoim, prace załatwia jej przyjaciółka, która odchodzi na macierzyńskie, a dziewczyna miałaby na rok stanowić zastępstwo. Dziewczyna jest zachwycona, że chociaż trochę będzie niezależna i będzie mogła się wreszcie spełniać. Dostaje na wychowawstwo klasę maturalną oraz kilka godzin jako nauczyciel języka polskiego. Klasa już pierwszego dnia otwarcie przedstawia do niej niechęć, pojawiają się nawet wyzwiska w stosunku do nowej nauczycielki. Dominika wątpi w swoje siły ale nie chce się poddawać, spotyka jednego ze swoich uczniów w warsztacie samochodowym (który miedzy innymi również ją wyzwał w klasie od blachar). Mimo nieprzyjemnego stosunku, kobieta chce pomóc Michałowi, który olewa szkole bo musi zarabiać na rodzinę, dodatkowo chce go namówić aby zdawał maturę. Właśnie tak krzyżują się ich losy, może gdyby Dominika tak usilnie nie chciała zbawić świata,  to nie wynikłoby z tego...

Czy Dominika pomoże młodemu chłopakowi? Jak potoczy się jej kariera zawodowa? Co z jej życiem prywatnym, narzeczonym ,domem? 

Musze to przyznać, ta książka jest fantastyczna. Czytałam już dwie książki Pani Anny Szafrańskiej, które tez mi się strasznie spodobały i szczerze miałam nadzieje, że ta również mnie nie zawiedzie i na szczęście przerosła moje oczekiwania. Pani Anna Szafrańska serwuje nam taką bombę emocjonalną, że z jednej chciałam czytać książkę aby dowiedzieć jak się zakończy, a z drugiej nie chciałam jej kończyć bo była dla mnie tak dobra. 

Książka przedstawia poza motywem romantycznym problemy życia codziennego, ale nie są to problemy, które dosięgają każdego. Pewnie zastanawiacie się co to takiego, otóż przemoc pod różnymi obliczami, np. przemoc domowa wobec członków rodziny czy przemoc mężczyzny na bezbronnej kobiecie. Często wydaje nam się to odległe ale w książce doskonale pokazane jest jak myśli ofiara przemocy - z całych sił wierzy, że kat się zmieni. Uwielbiam takie głębsze tematy poruszane w literaturze obyczajowej bo naprawdę to fantastycznie kreuje całą fabułę. Oczywiście poza przemocą pojawia się wątek miłości, odrzucenia, tajemnicy, poświecenia i wiele wiele innych. 

Bohaterowie przedstawienie w książce to bardzo poprawne, przyjemne, charakterystyczne i barwne osobniki. Nie powtarzając się, dobrze wiecie jak uwielbiam "Bad Boyów" i tutaj Michał jest doskonałym przykładem, wstrzelił się w mój czytelniczy kanon upodobań. Pewnie zastanawiacie się, jak spodobała mi się Dominika - bo zazwyczaj narzekam na bohaterki w książkach. Naprawdę ją polubiłam jak chyba żadnej bohaterki od dłuższego czasu, jest dla mnie niesamowitą kobietą, odważną, charyzmatyczną i przebojową. 

Poza tym w książce pojawiła się fantastyczna playlista muzyczna, która idealnie do mnie trafiała i wiele z tych piosenek znam i bardzo lubię, także to też było na ogromy plus!

Czasami przechodziłam zawał podczas czytania tej książki, zaskakiwała mnie z każdą stroną i szczerze nie spodziewałam się, że tak przypadnie mi do gustu. Pewnie jesteście zdziwieni, że nie ma dla mnie, żadnego minusa, otóż nic takiego nie wyłapałam w książce - co świadczy o tym, że na prawdę jest warta przeczytania i każdej chwili nad nią spędzonej. Jest to piękna książka, którą każda szanująca się czytelniczka książek kobiecych powinna znać! 

Podsumowując, jeśli szukacie fantastycznej książki, która porwie Was na wiele godzin i nie puści dopóki nie dowiecie się jak potoczyły się losy Dominiki i Michała. Piękna książka, która porusza wiele ciężkich tematów i nie przedstawia wyłącznie sielankowego i cukierkowego życia. Koniecznie każdy powinien to przeczytać! 

Ogólna ocena: 10/10

4 komentarze:

 1. Chetnie przeczytam, czuje sie jak najbardziej zachęcona. Pozdrawiam
  Osobliwe Delirium

  OdpowiedzUsuń
 2. Trudne tematy to zawsze było coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam takie książki, w których poruszane są trudne tematy. Twoja ocena tej książki mnie przyciąga więc chętnie sprawdzę i przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Maksymalna nota zobowiązuje, aby zainteresować się książką. :)

  OdpowiedzUsuń