13 września 2020

[128] Świeżo po: "Okrutny książę" Holly BlackTytuł: Orutny książę
Autor: Holly Black
Cykl: Okrutny książę (tom pierwszy)
Wydawnictwo: Jaguar
Gatunek: Fantastyka
Strony: 400

Recenzja:
Czy po zabójstwie najbliższej osoby, jesteśmy w stanie wybaczyć sprawcy? A może bylibyśmy w stanie go pokochać? Młoda Jude, wraz ze swoimi dwoma siostrami została porwana do krainy elfów, przez oprawcę ich rodziców. Te wydarzenia mają ogromny wpływ na dziewczynki, niemniej akcja książki zaczyna się dziesięć lat później. Główna bohaterka mimo szramy na sercu w związku z zamordowaniem jej rodziców, jest w stanie stwierdzić, że chyba pokochała elfa, który był takim tyranem. Jude chciałaby być tak jak inne te magiczne istoty skoro już od tylu lat wychowuje się w tym świecie - jednak elfy nigdy nie będą traktować jej na równi sobie. 

Dziewczyna zaczyna swoją przygodę z walką na śmierć i życie. Zostaje wciągnięta w masę intryg. Dodatkowo na horyzoncie pojawia się książę Cardan - jej rówieśnik, który bardzo uprzykrza jej życie. Jude niejednokrotnie musi stawiać czoła jego docinkom bądź szykanowania przez przyjaciół Cardana. 

Niemniej jednak niebawem życie Jude zmieni się nie do poznania. Osoby, które kochała zawiodą ją najbardziej, a te które szczerze nienawidziła okażą się jednak coś warte i bardzo bliskie jej sercu. Sporo intryg na dworze elfów!

Okropnie potrzebowałam ostatnimi czasy aby przeczytać jakąś naprawdę dobrą fantastykę i długo nie musiałam o to prosić, ta książka jest fantastyczna! Mimo wszystko zacznijmy może od początku. Dawno nie czytałam książki, której akcja rozgrywa się w świecie elfów (bardzo je lubię stąd jest to dla mnie ogromnym plusem), akcja książki toczy się dosyć wartkim tempem, nie odczuwałam ani chwili znudzenia. Z każdą stroną i rozdziałem byłam ciekawa co się wydarzy dalej! Jaka intryga wyniknie, czy ktoś zostanie bez głowy, a może stanie się coś na co nawet nie wpadniemy? Naprawdę, autorka zagwarantowała nam jazdę bez trzymanki, a sama końcówka mnie zaszokowała!

Kolejnym ważnym aspektem, który muszę poruszyć to niezmiernie barwni, ciekawi i charakterystyczni bohaterowie, którzy są tak intrygujący w niektórych momentach (nie mylić z irytujący), że byłam aż zdziwiona faktem, że nie ma postaci, która mnie irytowała. A nie przepraszam, była jedna taka postać ale ze względu na swoją nieuczciwość i fałszywość - bardzo nie lubię takich osób w prawdziwym świecie, dlatego w książce też nie zdobyła mojej sympatii (lecz aby zdradzić dlaczego ta postać jest taka, musiałabym zdradzić zbyt wiele z książki, a chcę pozostawić Wam radość z czytania).

Zawsze chce Wam opowiedzieć tak wiele, a niestety nie mogę ponieważ niektóre książki są warte aby z całego serduszka je polecać ale nie zdradzać osobom zbyt wiele ponieważ co to za radość z czytania jak już wiemy co się w niej dzieje? Jedynie co mogę zrobić to polecić gorąco książkę fanom młodzieżowej fantastyki, pojawia się moty romansu, wartka akcja, magia, elfy i dwór królewski z intrygami na śmierć i życie! Akcja nie da Wam odetchnąć dlatego naprawdę warto! 

Na pewno na moim blogu pojawi się recenzja tomu drugiego ponieważ czuję niedosyt po zakończeniu, które wgniotło mnie w fotel i potrzebuje dowiedzieć się co będzie dalej! Polecam bardzo serdecznie! 

Ogólna ocena: 9/10

4 komentarze:

 1. Rzadko sięgam po fantastykę, ale w tym przypadku czuję się zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyjemnie trafić na ksiązkę, która tak mocno spełnia pokładane w niej nadzieje, to zawsze cieszy i sprawia, że niecierpliwie wyczekuje się na kontynuację. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zakończenie, które wbija w fotel, to zdecydowanie to, czego teraz potrzebuję :) A żeby utrzymać dobrą passę czytania świetnych książek, z chęcią po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczęłam czytać tą książkę i jakoś nie są to moje klimaty. Może kiedyś do niej wrócę.

  OdpowiedzUsuń