26 lipca 2020

[121] Świeżo po: "Chilling Adventures of Sabrina. Sezon na Czarownice" Sarah Rees Brennan


Tytuł: Chilling Adventures of Sabrina. Sezon na Czarownice
Autor: Sarah Rees Brennan
Cykl: Chilling Adventures od Sabrina (tom pierwszy)
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Gatunek: Fantastyka
Strony: 296

Recenzja:
Ostatnie wakacje - tyle dzieli Sabrinę Spellman przed swoimi szesnastymi urodzinami. Ostatnie dni wolności, ostatnie chwile w świecie śmiertelników - wraz ze swoimi przyjaciółmi oraz chłopakiem Harveyem. W dniu swoich urodzin Sabrina przejdzie Czarny Chrzest i uda się do Akademii Sztuk Niewidzialnych co oznacza, że będzie musiała zakończyć swoje życie jako zwykła dziewczyna. 

Do tego czasu Sabrina mieszkała wraz ze swoimi ciotkami: Hildą i Zeldą oraz swoim kuzynem, który w ramach kary jest uwięziony w domu i nie może z niego wychodzić. Dziewczyna do tej pory chodziła do zwykłej szkoły, posiadała prawdziwe przyjaciółki i fantastycznego chłopaka z którym znają się już wiele lat. Czy naprawdę to wszystko musi się zmienić? 

Pewnego zwykłego dnia Sabrinę nękają myśli, że Harvey już nie darzy jej takim uczuciem jakby chciała. Młoda czarownica postanawia, za namową swojego kuzyna, użyć lekkiego miłosnego zaklęcia, które ma ją tylko uświadomić o uczuciu Harveya. Niestety Sabrina po pewnym czasie ma wyrzuty sumienia ponieważ coś się zmienia i nie jest to dobra zmiana. 

Jak czar miłości odbije się na relacji Sabriny i Harveya? Czy kuzyn Sabriny nie sprawi, że czar będzie dużo mocniejszy? Jakie niebezpieczeństwa kryją się w lesie? 

Dwa Sezony, które są dostępne na Netflixie szybko "połknęłam" w całości, trzeciego nadal nie skończyłam od daty premiery bo była dla mnie jakiś mdły już i wyjątkowo na siłę, w oczekiwaniu na wenę do oglądania przeczytałam książkę@ Jak dla mnie duży plus!

Sabrinę z książki, którą mam możliwość zrecenzowania, poznajemy nieco przed wydarzeniami z serialu, co daje nam możliwość poznania przygód czarownicy. Szkoda, że książka w Polsce wyszła długo po premierze drugiego sezonu, a nie np. jakoś koło premiery pierwszego sezonu, tak na pewno więcej osób sięgnęłoby po pozycję i zaczęło oglądać serial aby wszystkie wydarzenia były przedstawione ciągiem. 

Nie mogę powiedzieć za wiele o bohaterach bo są oni dokładnym odzwierciedleniem tych serialowych. Często miałam tak, że gdy czytałam kogoś wypowiedź czułam się jakbym to oglądała i dokładnie widziałam jak to mówi dana postać. Fajne uczucie, że autorka rzeczywiście odwzorowała ich w sposób niemalże identyczny do serialu. 

Niestety fabuła książki jakoś za specjalnie mnie nie powaliła, wiadomo autorka nie mogła sobie pozwolić na nic bardzo spektakularnego bo powinno to mieć swoje konsekwencje później w serialu ale ta akcja była tak subtelna, że często zastanawiałam się w sumie jaki jest cel tej książki. Niemniej jednak czytało się ją bardzo sprawnie i nie nudziłam się podczas lektury także mimo średniej fabuły jakoś mi to nie przeszkadzało (o dziwo!). 

Podsumowując, bo nie ma za wiele do opowiadania o tej książce, mimo że nie jest to wybitna literatura, sięgnęłam po nią wyłącznie ze względu, że bardzo lubię serial. Jeśli też macie taki sentyment to śmiało sięgajcie po "Chilling Adventures of Sabrina. Sezon na czarownice." jest to miła odmiana przed oczekiwaniem na sezon czwarty (i ostatni) serialu. Niemniej jednak nie powaliła mnie, jeśli mam być szczera, mogę ją określić jako miły zapychacz czasu, który mimo wszystko nie nudzi ale nic nie wnosi. 

Ogólna ocena: 6/10 

3 komentarze:

  1. Obejrzałam 1 odcinek serialu, nie wiedziałam, że jest jescze ksiązka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego co pamiętam córka oglądała serial, zatem może na lekkie zaczytanie zdecydowałaby się na książkę, pomysł podsunę pod rozwagę. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Serial podobno niezły, dość dużo o nim na grupach serialowych. Nie miałam jeszcze okazji oglądać. Książki jakoś mnie nie kuszą.

    OdpowiedzUsuń