11 listopada 2019

[117] Świeżo po: "Mechaniczny książę" Cassandra Clare

Tytuł: Mechaniczny książe
Autor: Cassandra Clare
Tom: Diabelskie maszyny (tom drugi) 
Wydawnictwo: MAG
Gatunek: Fantastyka
Strony: 464

Recenzja:
 Recenzja może zawierać możliwe spojlery z poprzedniego tomu, jeśli jeszcze nie zapoznałeś/aś się z poprzednią recenzją to zapraszam do KLIKNIĘCIA. Tom drugi to ciąg dalszy przygód Nocnych Łowców w wiktoriańskim Londynie.Tessie udało się uniknąć porwania przez Mistrza lecz ciągle jest w niebezpieczeństwie. Pasmo niespodzianek i niemiłych zdarzeń ciągle się za nią ciągnie. 

Charlotte, która jest kierowniczką Instytutu w Londynie grozi odebranie stanowiska. Nocnym Łowcom pozostały dwa tygodnie aby odnaleźć Mistrza albo inaczej Instytut przejmą Lightwoodowie. Will, Jem, Tessa i reszta nie może do tego dopuścić ponieważ to dla nich jedyny dom jaki obecnie posiadają. 

Jakby tego było mało, serce Tessy zaczyna mocniej bić w stronę Jema, trudno jest podzielić serce na pół ale tak jest w jej przypadku, ciągle nie może zapomnieć o Willu, który ciągle ją odpycha po czym znów przyciąga, a teraz dodatkowo Jem zaczął ją traktować o wiele poważniej niż jako wyłącznie przyjaciółkę. 

Dodatkowo dowiadujemy się, że na Willu ciąży okropna klątwa, która zmusza go do przyjmowania przed wszystkimi maski nieczułego i zachwianego drania, który nie potrafi kochać. Jego życie jest bardzo ciężkie ale czy podzieli się swoją tajemnicą? A może uda mu się zdjąć klątwę

Na jaw wychodzą informacje o pobudkach Mistrza w zniszczeniu Nocnych Łowców, kieruje się on stratą sprzed wielu lat, obwinia o nią Nocnych Łowców i dlatego to wszystko potoczyło się w taki sposób. Tessa za wszelką cenę chcę pomóc swojej nowej rodzinie, ze względu, że prawdziwej już nie posiada - ciotka i rodzice nie żyją, a jej jedyny brat ją zdradził i zdeptał jak śmiecia. Pragnie odpowiedzi na pytania dotyczące jej pochodzenia i pragnie doprowadzić sprawy do końca. 

Czy uda się pokonać Mistrza? Czy brat Tessy przejrzy na oczy? Z kim Tessa się zwiąże, będzie to Jem czy Will? 

Moja przygoda z czytaniem rozpoczęła się w prawdzie od "Darów Anioła" lecz ogólnie mam ogromny sentyment dla Nocnych Łowców i ich przygód. Postanowiłam przypomnieć sobie całą serię książek i podzielić z Wami recenzją na blogu ponieważ te książki na to bardzo zasługują. 

Książki pisane przez Cassandre to bardzo fajnie wykreowane książki fantastyczne. Wielowątkowość, która spina się w jedną całość jest genialnie poprowadzona i jestem zachwycona książką mimo, że czytałam ją po raz pierwszy wiele lat temu, dokładnie takie same uczucia mam po takiej przerwie. 

W "Diabelskich Maszynach" uwielbiam bohaterów, którzy są tak różnorodni i różnobarwni, że każdy może znaleźć dla siebie postać idealną i taką z, którą może się identyfikować. Dodatkowo pojawia się bardzo ciekawi trójkąt miłosny (ogólnie trójkątów nie lubię, ponieważ często są one bardzo płytkie lecz w tej historii, jest on tak spektakularny i zaskakujący, że aż chce się czytać). 

Akcja jest bardzo wartka i ciągle coś się dzieje, bohaterowie rozwiązują zagadkę pobudek Mistrza i ciągle dochodzą do nowych faktów, które coraz bardziej rozświetlają sytuacje oraz wyjaśniają dlaczego coś się działo. To mnie bardzo urzekło w książkach spod pióra Clare. 

Dodatkowo książka posiada wiele ciekawych motywów, poza tymi podstawowymi jak: miłość, zdrada, dochodzenie to również przewija się motyw: śmiertelnej choroby, kłamstw i wiele, wiele innych. 

Mimo samych plusów, książka posiadała jeden minus była mniej wartka i zaskakująca jak w tomie pierwszym, wiele wyborów mi się nie podobało i niektóre momenty sprawiały, że było mi smutno na serduszku lecz z tego co pamiętam tom trzeci mi to wynagrodzi. 

Podsumowując, jeśli szukacie książek, które są wielotomówkami z gatunku fantastyki, z wielowątkowością to coś co Wam się spodoba. Ja jestem wielką fanką wszystkich książek o poczynaniach Nocnych Łowców i będę je szczerze polecać mimo niewielkich minusów! 

Ogólna ocena: 8/103 komentarze:

  1. Książki fantasy to niekoniecznie moja bajka, jednak czasami nacgodzi mnie ochota na tego typu twórczość. Kto wie, może się skuszę w niedalekiej przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Choć przeczytałam sporo książek tej autorki i lubię przebywać w jej światach, to jednak za dużo w nich moim zdaniem teen dramy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pamiętam tę cudowną serię, zakochałam się w niej podczas czytania, była boska!

    OdpowiedzUsuń