3 września 2019

[110] Świeżo po: "Naznaczony" Agnieszka Antosik


"Wsłuchując się w te dźwięki, chłopak uświadomił sobie, że to nie szept, tylko krzyk prawdziwej rozpaczy"
Naznaczony - Agnieszka Antosik 

Tytuł: Naznaczony
Autor: Agnieszka Antosik
Wydawnictwo: AlterNatywne
Gatunek: Fantastyka
Strony: 424

Recenzja:
Czasami życie pisze nam różne scenariusze, często dowiadujemy się o rzeczach stricte nas dotyczących długo po naszych narodzinach. Bywa, że jest to za sprawą tajemnic, a może być to związane, że zostajemy sami na tym ogromnym świecie. 

Głównym bohaterem książki jest młody Dylan. Poznajemy go w momencie, gdy do pełnoletności brakuje mu dziesięć lat. Spędził wiele lat w domu dziecka, nigdy nie poznał swoich rodziców, a jego wieloletni pobyt tam był ze względu na ludzi, którzy się go obawiali ze względu na to jak był wycofany względem innych. Chłopiec sprawiał wrażenie jakby nie posiadał uczuć, wszystko było mu obojętne, za nikim nie tęsknił, nie czuł się samotności, a wręcz pragnął tej samotności. Kolejną rzeczą, która sprawiała, że ludzie się go bali to fakt, że lubił obserwować jak inni cierpieli, sprawiało mu to jakąś wewnętrzną przyjemność. 

Na nieszczęście Dylana, zostaje dostrzeżony przez młode małżeństwo, które postanawia go zaadoptować. Chłopiec nie traktuje opiekunów jak rodziców i nie miał tego nawet w planach. Chciał żyć swoim życiem w spokoju i samotności. Większość czasu spędzał sam w pokoju. Pewnego razu postanowił, że chce uczyć się muzyki. Jego opiekunowie nigdy nie mieli na tyle pieniędzy lecz zacisnęli zęby i udało się wysłać chłopca do najlepszej szkoły, która przygotuje go w zawodzie muzyka. 

Warto wspomnieć, ze nie jest to typowa historia o zaburzonym chłopcu w nowej rodzinie. Książka jest fantastyką, w której pojawiają się dwie inne rasy poza ludźmi to: Antyinstnienia oraz Bohaterzy. Jak można się domyślić Bohaterzy żyją po to aby chronić ludzi przed śmiercią, a widok właśnie śmierci sprawia im ogromny ból, natomiast Antyistnienia to całkowita odwrotność, żywią się widokiem śmierci, która sprawia im przyjemność, a często sami zabijają ludzi aby się pożywić. 

Czy Dylan zalicza się do, którejś z wymienionych ras, ze względu na jego odmienność? Jeśli tak to jak potoczy się jego los i czy trafi pod skrzydła dobra czy zła? 

Prawdę powiedziawszy, początkowo nie mogłam się wkręcić w historie, wydawała mi się bardzo tajemnicza i całkowicie odbiegająca od tego co czytam lecz muszę przyznać, że z czasem gdy fabuła zaczęła się rozkręcać to i ja wkręciłam się dużo mocniej. 

Muszę ostrzec czytelników lubujących się w fantastyce, że jest to w stu procentach książka z tego gatunku lecz jest to jak dla mnie bardzo krwawa książka. Sceny morderstw, które są opisane tak, że moja chora głowa od razu sobie to wyobrażała - to może nie przypaść każdemu do gustu. Dlatego dla mnie był to lekki minus.

Pojawia się wiele ciekawych motywów i muszę przyznać, że jeszcze w swoich rękach nie miałam takiej książki, tak odmiennej i pokazującej całkowicie nową historię, nie wiem jak Wy ale ja czegoś takiego nie czytałam. Także ogromny plus za unikatową historię, która raczej jeszcze się nie powieliła na rynku książek. 

Ogólnie bohaterowie mogą wydawać się na pierwszy rzut oka specyficzni, często niezdecydowani, zawili w swoich rozmyślaniach lecz muszę przyznać, ze całość tworzy coś co jest bardzo dobre i również daje świeży powiew nawet w kwestii charakterów co również jest nie lada wyczynem w obecnych  czasach. 

Podsumowując, jeśli szukacie unikatowej fabuły w gatunku fantastyki to zdecydowanie sięgnijcie po książkę Pani Agnieszki Antosik. Książka nie jest znana na rynku, a naprawdę warta uwagi czytelnika właśnie ze względu na powiew świeżości jaką oferuje odbiorcy. Jedynym minusem może być brutalność przejawiająca się w książce lecz nie jest to na tyle rażące, żeby odpuścić tą książkę. Bardzo Wam polecam i liczę na ciąg dalszy ponieważ ma się pojawić. 

Ogólna ocena: 8/10 

Bardzo dziękuje Wydawnictwu AlterNatywne za możliwość przeczytania książki. 
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo alternatywne

4 komentarze:

 1. Przekonałaś mnie. Jestem zaciekawiona tą pozycją. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo ciekawie. Lubię taką fantastykę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fabuła wydaje się ciekawa, dlatego z chęcią rozglądne się za tym tytułem :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła mnie nie przekonała, ale stwierdzenie dobrych opisów morderstw już tak :D

  OdpowiedzUsuń